Kısaca Turhan Bilgili

1964 yılında İstanbul’da doğan Yrd.Doç.Dr. Turhan BİLGİLİ, sırasıyla Kuleli Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu. Aktif ve profesyonel askeri yaşantısının başlangıcında U.S. Army Transportation Center’dan (Virginia/ABD) mezun olduktan sonra Somali’de BM Harekâtı’ndaki çok uluslu harekâtta lojistik görevlerde rol aldı.

Kısaca Turhan Bilgili

Başlıca; uluslararası lojistik yönetimi, stratejik yönetim, ulaştırma yönetimi, lojistik planlama ve modelleme, üretim işlemler yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, pazarlama araştırmaları, lojistik bilgi sistemleri, depolama ve ulaştırma mevzuatı konularında uzmanlaşan ve dersler veren Yrd.Doç.Dr. BİLGİLİ, 4 yıl süreyle NATO’nun Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı’nda istihdam edilmiş, lojistik plan subaylığı görevinde bulunmuş, 2000-2001 yıllarında Kosova’daki Çokuluslu NATO Kh.nda (KFOR 4) görev yapmış ve bu süreçte NATO’ya üye ülkelerle birlikte 39 ülkenin lojistik veri iletişiminde lider kadroda yer almıştır. Askeri görevleri süresince UNOSOM II ve KFOR 4 madalyaları ile taltif edilen Ulaştırma Yarbay (E) Turhan BİLGİLİ; Kara Harp Okulu’nda "Sistem Mühendisliği" programına müteakip, yüksek lisansını DEÜ Toplam Kalite Yönetimi ABD’nda ve doktorasını DEÜ Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ABD’nda tamamlamış, Eğt. ve Doktrin Komutanlığı bünyesinde kurulan Loj.Ynt.Okl.nun yapılandırılması sürecinde rol almış, sınıf okullarında NATO Lojistik Kurul Başkanı ve Lojistik ve Ulaştırma Yönetimi Kurul Başkanı görevlerinde bulunmuş, HEDEF (Gümrük Müşaviri ve Gümrük Müşavir Yardımcılığı Sınavları Soru Bankası) adlı 2250 sorudan oluşan soru bankasının yayımında editörlük, "Soldier Supporting Soldiers" adlı eserin Türkçeye kazandırılmasında eş editörlük yapmış, lojistik alanda birçok ulusal ve uluslararası araştırma ve makaleye imza atmıştır.

Yrd.Doç.Dr. Turhan BİLGİLİ, Taylor & Francis Group’a eleştirmen, ARBİS (TÜBİTAK) ve LODER’e eğitmen olarak üyedir. 28 Nisan 2009 itibariyle Lojistik ve Ulaştırma Enstitüsü (Londra, İngiltere) – CILT (UK) tarafından "Seçkin Üye (CMILT)" olarak onay görmüş bulunmaktadır. Suudi Arabistan Krallığı TVTC akreditasyonuna sahip BİLGİLİ, hem Başbakanlık DTM İGEME’de Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi alanında, hem de Mayıs 2011’den itibaren IRU Akademisinin CPC Manager danışmanı/eğitmenidir.

Akademik çalışmalarına Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Bölümü’nde başlayan, sektörde danışmanlık hizmetleri ile birlikte halen Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nda Lojistik Program Başkanı olarak ve Bilgi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda dersler veren ve halen Almajdouie Holding (Dammam/Suudi Arabistan) bünyesindeki Middle East Logistics Institute’da Proje Yöneticisi ve Kıdemli Öğretim Üyesi olan Yrd.Doç.Dr. BİLGİLİ; evli, iki kız çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.